Colvin, 36″ Round White Marble Top Cocktail Table, Castered, Toffee
Inspired by Art Deco and Empire styling, the Colvin 36″ Round Coffee Table adds refined elegance to any space. Its oak-veneered top in a warm toffee finish and reeded base bring timeless sophistication, ideal for those who appreciate sleek design. Featuring casters for easy mobility, this table is perfect for repositioning in front of a sofa or moving for cleaning. The spacious round top offers ample room for decor or essentials, combining luxury, practicality, and versatility to elevate your home’s style.
Product Details
| Expertly crafted of Oak and Mango veneers, White Marble veneers, solid Asian hardwoods and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| The coffee table is castered for easy mobility and adjustable levelers, ensuring stability and convenience on uneven floors. It also has adjustable levelers to stabilize the table on uneven floors when necessary. | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step toffee finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Product Size | 36 x 36 x 19 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 19 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Transitional (Art Deco-inspired) |
| Collection | Colvin |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Colvin 5-piece 52-inch Round Dining Set, Brown
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin Server, Ivory
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 20 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Colvin |
| Features | Storage |
Colvin Black Side Chair
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.25 × 35.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin Cane Side Chair, Brown
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.75 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin 5-piece 52″ Round White Marble Dining Set, Black Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin, 18″ Round End Table, Black
Colvin Brown Side Chair
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.25 × 35.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin, 18″ Round White Marble Top End Table, Black
Colvin 5-piece 52-inch Round Dining Set, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin, 18″ Round White Marble Top End Table, Toffee
Darlington Cocktail Table
Dakota Round Coffee Table
Stowe Coffee Table
Atlas Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Zurich Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Amner Coffee Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.