Landmark Backless Bench
The Landmark Dining Collection has beautifully veneered table tops that feature a very unique sunburst pattern. The light saw mark accents and weathered oak finish gives this sleek modern collection a classic rustic feel. Mix and match this collection with the various chairs and bench seating options to best fit into your daily life.
Product Details
| Weathered Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Rustic Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Comfortably cushioned seat | Yes |
| Tubular metal stretcher for support | Yes |
| Construction | Rustic Oak Veneer and Select Hardwood |
| Product Dimensions | 63.75″W x 16″D x 19.75″H |
| Weight | 29 Lbs. |
| Cube | 7.8 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered Oak |
| Collection | Landmark |
| Product Cube | 7.78 |
| Carton Weight | 28.6 |
| Product Weight | 22.95 |
| Color Code | WOA |
| Color Name | Weathered Oak |
| Carton Dimensions | 66.93″W x 21.26″D x 9.45″H |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 63.75 × 19.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Landmark Coffee Table
Landmark Round Dining Table
Landmark Slat Chair
Landmark Trestle Dining Table
Landmark Upholstered Chair
Landmark End Table
Landmark Sofa Back Table
Landmark Sideboard
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
| Features | Storage |
Landmark Chairside Table
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
| Features | Storage |
Landmark Backless Stool
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Cole Dining Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.