Landmark Slat Chair
The Landmark Dining Collection has beautifully veneered table tops that feature a very unique sunburst pattern. The light saw mark accents and weathered oak finish gives this sleek modern collection a classic rustic feel. Mix and match this collection with the various chairs and bench seating options to best fit into your daily life.
Product Details
| Weathered Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Rustic Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Comfortably cushioned seat | Yes |
| Side stretchers added for strength | Yes |
| Construction | Rustic Oak Veneer and Select Hardwood |
| Product Dimensions | 20.25″W x 24″D x 40″H |
| Weight | 24 Lbs. |
| Cube | 3.5 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered Oak |
| Collection | Landmark |
| Product Cube | 3.49 |
| Carton Weight | 24.2 |
| Product Weight | 20.9 |
| Color Code | WOA |
| Color Name | Weathered Oak |
| Carton Dimensions | 41.73″W x 21.26″D x 13.6″H |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20.25 × 40 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Landmark Sofa Back Table
Landmark Upholstered Chair
Landmark Backless Stool
Landmark Chairside Table
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
| Features | Storage |
Landmark Trestle Dining Table
Landmark End Table
Landmark Coffee Table
Landmark Round Dining Table
Landmark Backless Bench
Landmark Sideboard
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
| Features | Storage |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Cole Dining Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.