Landmark Coffee Table
The Landmark Living Room Collection has beautifully veneered table tops that feature a very unique sunburst pattern. The light saw mark accents and weathered oak finish gives this sleek modern collection a classic rustic feel.
Product Details
| Weathered Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Rustic Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Unique sunburst pattern on table top | Yes |
| Heavy tubular metal stretcher at base | Yes |
| Extra thick table tops | Yes |
| Construction | Rustic Oak Veneer and Select Hardwood |
| Material | Rustic Oak Veneer and Select Hardwood |
| Product Dimensions | 52″W x 28″D x 19″H |
| Weight | 87 Lbs. |
| Cube | 8.18 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered Oak |
| Collection | Landmark |
| Product Cube | 8.18 |
| Carton Weight | 86.9 |
| Product Weight | 77 |
| Color Code | WOA |
| Color Name | Weathered Oak |
| Carton Dimensions | 56.3″W x 31.89″D x 7.87″H |
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 19 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Landmark Upholstered Chair
Landmark Round Dining Table
Landmark End Table
Landmark Sideboard
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
| Features | Storage |
Landmark Backless Stool
Landmark Slat Chair
Landmark Sofa Back Table
Landmark Chairside Table
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Landmark |
| Features | Storage |
Landmark Trestle Dining Table
Landmark Backless Bench
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chicago Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Atlas Coffee Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Dakota Round Coffee Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Darsa Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.