Stratum Bench
The Stratum bench showcases a distinctive wooden base formed with curved sections and straight lines and finished in Mist. The geometric design supports a round seat with an upholstered top and sides.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 6.73 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 20 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Stratum Bench |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Bench |
| Program | Stratum |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 44.0 |
| Total Shipping Weight | 44.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood base with four curved sections and flat bottom panel in Mist finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Round bench with upholstered top and sides | Yes |
| Offered in select available fabric options | Yes |
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 96.63 × 78.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 93.75 × 69.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 92.63 × 66.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.25 × 24 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Dresser
| Dimensions | 19 × 68 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Stratum Side Chair
| Dimensions | 27.13 × 21 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Dining Table
Stratum Mirror
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.13 × 26.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional (Glam) |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Console Table
Stratum Door Chest
Stratum Side Table
Marquez 24″ Wooden Bench
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.