Stratum Side Chair
Description
Description
The Stratum side chair takes straight lines and slight curves and gives them a sleek sophistication. A softly curved back is complemented by straight exposed wooden legs, finished in Mist.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 25.15 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B107 |
| Fabric Shown | B107 |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Instock | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 38.50 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Stratum Side Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 77.4 |
| Total Shipping Weight | 77.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Glides | Yes |
| Upholstered inside and outside curved back and seat in fabric B107 | Yes |
| Exposed wood legs in Mist finish | Yes |
| Qty On Hand | 183 and DC 142 |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 27.13 × 21 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
325541
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs & Benches, Fabric, Mist, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 97.75 × 81.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Bench
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Cocktail Table
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 93.75 × 69.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Door Chest
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.25 × 24 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 96.63 × 78.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Buffet
Stratum Mirror
Stratum Dining Table
Stratum Side Table
Stratum Nightstand
Duarte Solid Wood Bench
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
MichaelAlan
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Michael Alan Showroom
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.