Telluride Bench
The Telluride Dining Collection is a bold and beautiful example of rustic style. Constructed from solid pine, it showcases the natural distressing of the wood, giving it an authentic and unique charm. Its spacious design is perfect for hosting meals and gatherings, providing ample room for family and friends to come together. Its durability and timeless design make it a practical and stylish choice for any home. The Telluride Dining Collection adds character and warmth to your dining room, creating a welcoming atmosphere for all occasions.
| Weight | 56.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 85 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Telluride Gold |
| Style | Rustic |
| Collection | Telluride |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Telluride Trestle Extension Dining Table
Telluride Counter Bench
Telluride Dining Chair (2/ctn)
Telluride Power Chairside Table
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Gold |
| Detail Color | Telluride Gold |
| Style | Industrial |
| Collection | Telluride |
| Features | Power |
Telluride Power Chairside Table
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Industrial |
| Collection | Telluride |
| Features | Power |
Telluride Console Table
Telluride Double X-back Counter Stool (2/ctn)
Telluride Double X-back Counter Stool (2/ctn)
Telluride Media Console
Telluride 32″ Fireplace
| Weight | 64.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Telluride |
| Features | Customizable |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.