Halbrooke Uph Back Side Chair 2in
Description
Description
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of Oak solids | Yes |
|---|---|
| Upholstered with 100% Polyester fabric; Cleaning Code: S; C0 performance fabric protection | Yes |
| Seat Height: 19″ | – |
| Seat Depth: 18″ | – |
| Dimensions | 20.50″W X 22.50″D X 36.00″H |
| Weight | 23.15 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 46.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.5 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nutmeg Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Halbrooke |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
51857
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Fabric, Nutmeg Oak, Riverside Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Halbrooke Queen Upholstered Bed
| Dimensions | 86.75 × 65.75 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nutmeg Oak |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Halbrooke |
| Features | Fabric |
Queen Uph Headboard
King Uph Headboard
Halbrooke Five Drawer Chest
Halbrooke Rectangle Dining Table
Dining Room
| Weight | 41.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 19 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nutmeg Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Halbrooke |
| Features | Fabric |
Halbrooke King Upholstered Bed
| Dimensions | 86.75 × 82 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nutmeg Oak |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Halbrooke |
| Features | Fabric |
Halbrooke Dresser Mirror
Halbrooke Server
5/0-6/6 Siderails
King Panel Footboard
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Michael Alan Showroom
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.