Kingston Sideboard
Description
Description
The Kingston Collection is constructed from Solid Mango & Select Hardwoods. Hand Distressed, Rich Raisin Finish. Dining and Gathering Table Options. Stylish Turned Legs On All Tables and Chairs.
Product Details
| Raisin Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Mango and Select Hardwoods | Yes |
| Durable laquer finish | Yes |
| Unique hand distressing | Yes |
| English Dovetail joinery | Yes |
| Brushed metal hardware | Yes |
| Construction | Solid Mango & Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 58″W x 18″D x 36″H |
| Weight | 125 Lbs. |
| Cube | 28.7 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Raisin |
| Collection | Kingston |
| Product Cube | 28.66 |
| Carton Weight | 125 |
| Product Weight | |
| Color Code | RAI |
| Color Name | Raisin |
| Carton Dimensions | 61″W x 22″D x 36.75″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 58 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Raisin |
| Style | Transitional |
| Collection | Kingston |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
KG-CA-5836-RAI-C
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Intercon Furniture, Raisin
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kingston X-Back Chair
Kingston Dining Table
Kingston Dining Bench
Kingston Counter Table
Kingston X-Back Stool
Oslo Pantry Cabinet
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Toronto 4 Door Sideboard
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-14 Buffet
Finnley Four-Door Sideboard
Caspar Iron Four Door Cabinet
Keir Four Door Cabinet
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Adrienne Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.