Reid Four Door Cabinet
The Reid Server embodies a sleek and modern style, designed to enhance your living space. It showcases a smooth white painted finish and clear glass mirror door fronts, elegantly accented by brushed nickel oversized vertical door pulls. The exterior features a captivating geometric wood and clear glass mirror design, making it both stylish and functional. With four doors that open to two cabinets, each equipped with an adjustable shelf, it provides ample storage. Additional features include soft-close hinges, magnetic door stops, adjustable floor levelers, wire management cutouts, and convenient hand cutouts for easy mobility. A practical and chic addition to your home decor.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White |
| Material | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 213.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Features a contemporary style with smooth white finish and clear glass mirror doors | Yes |
| Constructed with poplar, MDF, and clear glass mirror for durability | Yes |
| Four doors lead to two cabinets, each with adjustable shelves for ample storage | Yes |
| Soft-close hinges, magnetic door stops, and adjustable floor levelers enhance functionality | Yes |
| Wire management cutouts and hand cutouts for easy mobility make it practical | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 73 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Redi |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oslo Pantry Cabinet
Foundations Buffet
Toronto 4 Door Sideboard
Albion Sideboard
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Walsh Four Door Cabinet
Sunset D5783-14 Buffet
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Caspar Iron Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.