Roatan Server
A sleek modern piece, the Roatan Server brings both beauty and functionality to your dining area. Its lustrous black and toffee finish accentuates the gorgeous wood grain of the limba veneers, laid in an eye-catching reverse diamond pattern. The beveled edge and concealed European hinges add to its sophisticated design, making it a standout addition to your home. This stylish server features three adjustable shelves, providing ample storage space for all your dining essentials. Whether you’re storing dinnerware, glassware, or serving dishes, the Roatan Server ensures everything tucks away neatly and is easily accessible when needed.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted of solid Asian hardwoods, limba veneers and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| Plastic glides help prevent scratches or mars to floors | Yes |
| Concealed European hinges offer clean front aesthetic while allowing the doors to open and close smoothly and quietly | Yes |
| Three adjustable shelves offer versatile storage options to accommodate items of different sizes and shapes. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step black and toffee finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Ebony finished metal hardware offers a beautiful complement to the natural wood stain | Yes |
| Anti-tip restraint kit included | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Product Size | 56 x 18 x 30 in |
| Dimensions | 18 × 56 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Roatan |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Roatan Upholstered Side Chair
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 21 × 38 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Roatan |
| Features | Fabric |
Roatan 5-piece 80-96-inch Table Dining Set
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Caspar Iron Four Door Cabinet
Sunset D5783-14 Buffet
Keir Four Door Cabinet
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Kali Iron Four Door Cabinet
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.