Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Give your home a tranquil touch with this feel-good, exquisitely-styled four-door console adorned with antique mirror and gold leaf fretwork and finished in Surf, an off-white wood grain with a soft coastal vibe, and Visage, a patina of silver greige with amber glaze.
Product Details
| Four DoorsOne adjustable shelf behind each doorTraditional/Formal stylingFinish: Surf & Visage(Surf – A simple off white with wood grain and a soft coastal vibe, Visage – a patina of silver greige with amber glaze)Distressed Finished: Chopping, rub-throug | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 3005-85005 |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 302.00 |
| Carton Width | 108.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 105.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 249.12 |
| Image Role Data | {“3013_85001_inset1”:[“Detail Image 1″],”3013_85001_inset2”:[“Room Image 1″],”3013_75200_1st_version”:[“Room Image 2″],”3013_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 249.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary Bedside Table
Sanctuary Dresser
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Dresser
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary Upholstered Arm Chair
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Sanctuary California King Upholstered Bed
Sanctuary Upholstered Side Chair
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
Townsend Sideboard
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Lennox Four-Door Sideboard
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.