Sonnet Display Cabinet
The Sonnet Display Cabinet offers a stylistically versatile, functional piece that blends natural textures with a refined minimalist silhouette. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish with complementary woven cane back panels, the cabinet has tapered metal legs and stretchers and two satin-finished champagne-colored semi-circle pulls that fit together in the center of the piece. The two wood-framed doors have tempered glass. Behind the doors are two lights with a 3-intensity touch-switch located on the right side of the back panel. The top and bottom shelves are adjustable wood-framed tempered glass shelves.
Product Details
| Two wood framed doors with tempered glassTwo lights with three intensity touch switch located on right side of back panelTop and bottom shelves are adjustable wood framed tempered glass shelvesMiddle shelf is a fixed wood framed tempered glass shelfBack p | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 16.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 17.375H |
| 3rd Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 17.375H |
| Back Panel Description | Stained, sealed |
| Back Panel Material | MDF, veneer |
| Base Panel Opening | 37.375W x 17.25D x 18H |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 93.00 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 349.43 |
| Carton Width | 43.25 |
| Depth | 21.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.625 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37.5 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Count | 3 |
| Height | 84.25 |
| Lower Cabinet Opening | 37.375W x 17.25D x 36.75H |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Metal |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Upper Cabinet Opening | 37.375W x 17.25D x 35.5H |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 3 |
| Wood-Framed Glass Shelf Dimensions | 37.375W x 17.25D x 1.5TH |
| Wood-Framed Glass Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Weight | 282.19 |
| Image Role Data | {“6072_75906_85_75500_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_75200_85_75500_85_75510_85_75900_85_75906_85_room”:[“Room Image 2″],”6072_75200_85_75500_85_75510_85_75900_85_75906_85_room2”:[“Room Imag |
| Weight | 282.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 40 × 84.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sonnet Upholstered Side Chair
Sonnet Executive Desk
Sonnet Bookcase
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Sonnet Square End Table
Sonnet Writing Desk
Sonnet Lateral File
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet King Upholstered Bed
Sonnet Round Side Table
Sonnet Dining Credenza
Sonnet Hub
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Toronto 4 Door Sideboard
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Jarvis Server
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.