Bermuda 60-80″ Storage Counter Table With 20″ Leaf
The Bermuda 60-80 Inch Storage Counter Table with 20 Inch Leaf offers modern farmhouse style with a contemporary edge. Featuring black and dark acacia finishes over acacia veneers and hardwood solids, this 36-inch high table is perfect for dining or working. The 20-inch leaf effortlessly converts it from a cozy 60-inch table to a spacious 80-inch one, accommodating up to eight guests. Tapered legs add elegance and stability, while the base provides generous storage with dual doors on both sides for easy access to essentials.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Expertly crafted of acacia, veneers with acacia, mango and Asian hardwoods solids with engineered woods | Yes |
|---|---|
| Adjustable levelers add stability on uneven surfaces. | Yes |
| The 36-inch Counter Height Table presents a graceful solution for both dining and working, offering an ideal height for standing engagements. | – |
| The 20-inch leaf for a 60-inch table expands it to 80 inches, comfortably seating up to eight people for enjoyable dining experiences. | Yes |
| Undertop shelf provides an ideal place for storage or display | Yes |
| Dual doorrs on each side allow easy access and storage for dining essentials | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step black and dark acacia finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Product Size | 60-80 x 42 x 36 in |
| Dimensions | 42 × 60 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bermuda |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bermuda 24-inch Counter Stool
Bermuda 6-piece Counter Dining Set
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Black |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Bermuda |
| Features | Storage |
Bermuda 24″ Counter Bench
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Natural Parota Round Table base
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Marquez Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Draper Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Symmetry Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.