Eastern Tides Drop Leaf Dining Table
The Eastern Tides Collection exudes coastal ambiance and casual charm, making it a perfect addition to a cozy eat-in kitchen or family dining room. The inviting design of each piece in this collection is carefully wire-brushed to create a worn, comfortable appearance. The collection’s distressed finish and natural texture give it a unique character that add warmth to your space.
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 30 × 30 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Bisque |
| Style | Coastal |
| Collection | Eastern Tides |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Eastern Tides X Back Counter Stool 2/ctn
Eastern Tides Backless Counter Stool
Eastern Tides Drop Leaf Counter Table
Eastern Tides X Back Counter Stool 2/ctn
Eastern Tides X Back Dining Chair
Eastern Tides Drop Leaf Dining Table
Eastern Tides X Back Dining Chair
Eastern Tides Backless Counter Stool
Eastern Tides Drop Leaf Counter Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Gavin Dining Table
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Rhett 96″ Dining Table
Draper Dining Table
Marquez Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.