Whiskey River Dining Table
Description
Description
The Whiskey River Dining collection consists of two sizes of tables with matching counter stool and side chair and a charming sideboard. Also available in home theater pieces.
Product Details
| Gunpowder Gray Finish | Yes |
|---|---|
| Birch Veneer and Select Hardwood | Yes |
| 18″ Self Storing Leaf | Yes |
| Metal corner plates with decorative nail heads | Yes |
| Seats up to 6 without leaf | Yes |
| Seats up to 8 with leaf | Yes |
| Construction | Birch Veneer & Select Hardwood |
| Material | Wood and Wood Veneer |
| Product Dimensions | 42″W x 60″ – 78″L x 30″H |
| Weight | 154 Lbs. |
| Cube | 13 |
| Style | Industrial |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gunpowder Grey |
| Collection | Whiskey River |
| Product Cube | 12.95 |
| Carton Weight | 154 |
| Product Weight | 134.2 |
| Color Code | GPG |
| Color Name | Gun Powder Gray |
| Carton Dimensions | 63.5″W x 45.25″L x 8.5″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gun Powder Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Whiskey River |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
WY-TA-4278-GPG-C
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Gun Powder Gray, Intercon Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Whiskey River Coffee Table
Whiskey River Slat Stool
Whiskey River Slat Chair
Whiskey River Sideboard
Whiskey River Chairside Table
Whiskey River End Table
Whiskey River 70″ Console
Whiskey River Sofa Table
Whiskey River 60″ Console
Whiskey River Slat Chair
Whiskey River Kitchen Island
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Horizons Dining Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Gavin Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Round Table base
Michael Alan Showroom
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Draper Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.