Whiskey River Coffee Table
The Whiskey River Living Collection is constructed from birch veneer and select hardwoods and has a clean gunpowder gray finish. Two sizes of TV stands and four accents tables are available to meet your exact living room needs. Black metal bases, decorative nail head accents and metal wire baskets add character and function to this industrial styled collection.
Product Details
| Gunpowder Gray Finish | Yes |
|---|---|
| Birch Veneer and Select Hardwoods | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| Metal wire baskets offered with coffee table | Yes |
| Construction | Birch Veneer & Select Hardwood |
| Material | Wood and Wood Veneer |
| Product Dimensions | 50″W x 28″D x 19.75″H |
| Weight | 142 Lbs. |
| Cube | 23.5 |
| Style | Industrial |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gunpowder Grey |
| Collection | Whiskey River |
| Product Cube | 23.45 |
| Carton Weight | 141.9 |
| Product Weight | 116.6 |
| Color Code | GPG |
| Color Name | Gun Powder Gray |
| Carton Dimensions | 53″W x 31.25″D x 24.5″H |
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 19.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gun Powder Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Whiskey River |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Whiskey River Dining Table
Whiskey River Slat Chair
Whiskey River Slat Chair
Whiskey River Chairside Table
Whiskey River End Table
Whiskey River Slat Stool
Whiskey River Sofa Table
Whiskey River Kitchen Island
Whiskey River Sideboard
Whiskey River 60″ Console
Whiskey River 70″ Console
Darlington Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Amner Coffee Table
Chicago Coffee Table
Darsa Cocktail Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Zurich Coffee Table
Atlas Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Santa Fe Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.