Whiskey River Kitchen Island
Description
Description
The Whiskey River Dining collection consists of two sizes of tables with matching counter stool and side chair and a charming sideboard. Also available in home theater pieces.
Product Details
| Gunpowder Gray Finish | Yes |
|---|---|
| Birch Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Fixed Table Top | Yes |
| Wine storage on table base | Yes |
| Open storage shelf on table base | Yes |
| Seats up to 6 comfortably | Yes |
| Construction | Birch Veneer & Select Hardwood |
| Material | Wood and Wood Veneer |
| Product Dimensions | 66″W x 42″L x 37″H |
| Weight | 312 Lbs. |
| Cube | 25.2 |
| Style | Industrial |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gunpowder Grey |
| Collection | Whiskey River |
| Product Cube | 25.2 |
| Carton Weight | 312.4 |
| Product Weight | 253 |
| Color Code | GPG |
| Color Name | Gun Powder Gray |
| Carton Dimensions | 69.5″W x 46.5″L x 14.5″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 312 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66 × 37 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gun Powder Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Whiskey River |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
WY-TA-4266G-GPG-C
Category: Bar Furniture
Tags: Bar Furniture, Brown, Gun Powder Gray, Intercon Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Whiskey River Sideboard
Whiskey River Slat Chair
Whiskey River Dining Table
Whiskey River Slat Chair
Whiskey River 60″ Console
Whiskey River 70″ Console
Whiskey River Slat Stool
Whiskey River End Table
Whiskey River Sofa Table
Whiskey River Coffee Table
Whiskey River Chairside Table
Novus Lodge 2 Drawer Bar
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90242
| Dimensions | 42 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Petal Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Petal |
| Features | Storage |
Allamar Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Allamar |
| Features | Storage |
Dalia PUB TABLES 50507-42/24+90236
| Dimensions | 36 × 41.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90246
| Dimensions | 36 × 36 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Escape Dining 78″ Bar With Stone Top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.