Archimedes 60″ Console
Archimedes collection with curves” suggests a collection of furniture featuring curved designs inspired by Archimedes’s elegance and innovation, possibly incorporating mathematical or classical elements into contemporary furniture.
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Ebony Oak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Archimedes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Archimedes Dining Table
Archimedes 70″ Console
Archimedes Dining Table
Archimedes 70″ Console
Archimedes 60″ Console
Solaria Entertainment Credenza
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Fynn Display Cabinet
Sereno Entertainment Credenza
Trianon Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.5 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Engineered Contrast Ebony |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Storage |
Stratum Entertainment Credenza
Fynn Blonde Display Cabinet
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Eastman Entertainment Credenza
Rune Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.