6001-55, Commerce and Market Home Entertainment 69in Entertainment Center
Contemporary and chic, this entertainment center combines natural materials and a classic black and white color scheme and shell motif to create a functional focal point. Crafted of Mango Wood with bone inlay, a natural wood finish on the outside of the case contrasts with black and white inlay on the door fronts and is complemented by a gray metal base and hardware and an off-white painted interior. There’s one removable shelf behind each door, a 3-plug electrical outlet, ventilated back panel and soft-close hinges on the doors.
Product Details
| Three doors with bone inlay on the door frontsDoors have soft-close hinges and roller catchesOne removable shelf behind each doorVentilated back panelThree-plug electrical outletFinish: Light natural wood finish on outside of case with off-white painted i | Yes |
|---|---|
| Finish | Light natural wood finish on outside of case with off-white painted interior and black and white bone inlay on the door fronts. Gray metal base |
| Country Of Manufacturer | IND |
| Number Of Shelves | 3 |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | 6001-55, Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Dimensions Credenza
Nesting Tables
Commerce & Market Tiger Tooth Vertical Mirror
Commerce & Market Metropolitan End Table
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Fynn Display Cabinet
Trianon Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.5 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Engineered Contrast Ebony |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Storage |
Foundations Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Rune Entertainment Credenza
Eastman Entertainment Credenza
Kintore Entertainment Credenza
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Linea Entertainment Credenza
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.