Heron E4400-08 Console 80″
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 80″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 203.2cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the doors |
| Construction & Features | 2 felt lined top side drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each left and right wood door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C on the top center back |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 90″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove E4400 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
E4400-08
Category: Entertainment Stands
Tags: Chalk White, Entertainment Stands, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Heron E4400-09 Console 90″
Heron E4400-05 Console 70″
Alvarez Entertainment Credenza
Rune Entertainment Credenza
Penrose Entertainment Credenza
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Fynn Display Cabinet
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Fynn Blonde Display Cabinet
Foundations Entertainment Credenza
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.