Entertainment Console
A creamy white finish with a subtle shimmer combines with capiz shell inlay and a silver-colored metal base and feet for a stylish focal point designer piece that also accommodates up to a 75-inch TV. The four wood-framed doors with capiz shell inlay have soft-close hinges and one drawer behind each door. Ventilated back panel and power supply. Crafted of Hardwoods, shell and metal.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four wood framed doors with capiz shell inlay and soft-close hingesOne drawer behind each doorVentilated back panelPower supplySilver metal wrapped base trimMetal feetFinish: Creamy white finish with a little shimmer, capiz shell inlay on doors and silver | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Resin, Mother of Pearl |
| Height | 32.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 12.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Material Description | Hardwoods, Shell, Resin and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 190 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 74.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 193.6 |
| Image Role Data | {“1686_55476_02_room”:[“Room Image 1″],”1686_55476_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1686_55476_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74.75 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | 1686-55 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Georgie Side Table
Diamante Console
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Chest
Bubble Glass Accent Table
Accent Nesting Tables
Melange Dynasty Accent Chest
Linea Entertainment Credenza
Formosa Entertainment Credenza
| Dimensions | 20 × 76 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Flaxen and Graphite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Rune Entertainment Credenza
Modulum Entertainment Credenza
Trianon Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.5 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Engineered Contrast Ebony |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Storage |
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Solaria Entertainment Credenza
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.