Sanctuary Noir Et Blanc Entertainment Console
With an intriguing matrix design, the Noir Et Blanc Entertainment Console is a dramatic and striking focal point to punch up any interior. The exquisite door fronts have reverse handpainted glass designed to look like marble. The case is finished in Noir, a black paint with rich brown undertones, and the antique silver colored tab pulls add a luxurious touch. The 3 doors have soft close hinges, and there is one adjustable shelf behind the left pair of doors and one adjustable shelf behind the right door. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers and Glass, there is a ventilated back panel and 3 electrical outlets included. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft close hingesDoor fronts have reverse handpainted glass designed to look like marbleOne adjustable shelf behind left pair of doors and one adjustable shelf behind right doorVentilated back panelPower supplyFinish: Noir: a dark, black | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 277.20 |
| Carton Width | 83.25 |
| Depth | 20.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 230 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 79.75 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 239.8 |
| Image Role Data | {“5875_55105_480_00_detail”:[“Detail Image 1″],”5875_55480_00_5845_50003_00_room”:[“Room Image 1″],”5875_55480_00_80117_647_52001_95_5845_52001_99_5865_52004_95_room”:[“Room Image 2”],”5875_5 |
| Weight | 239.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 79.75 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Footboard
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary Debutant Wing Chair
Sanctuary Bien Ame Buffet
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary Diamont King Panel Bed
Sanctuary Anastasie Dresser
Arcadia Entertainment Credenza
Fynn Blonde Display Cabinet
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Penrose Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Monolith Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
Tempo Entertainment Credenza
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.