Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Like a Hollywood starlet, this exquisite flower-shaped cocktail table shimmering in a silver finish with undertones of gold and champagne will add beauty and drama to your room. The lovely top is finished in Meringue, a reverse painted glass in a creamy white finish. On casters for easy moving.
Product Details
| Carton Height | 22.50 |
|---|---|
| Carton Length | 42.25 |
| Carton Weight | 118.80 |
| Carton Width | 48.00 |
| Depth | 44.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 19.00 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Silver Leaf and White Painted Glass |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 83.6 |
| Image Role Data | {“5875_80210_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5875_80210_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_55105_00_5845_52004_99_5875_80210_95_52005_95_room”:[“Room Image 2″],”5875_55105_00_80210_95_room”:[“Roo |
| Weight | 83.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 44 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary 2 Sanctuary Prim Lounge Chair
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Footboard
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary Couture Host Chair
Sanctuary Noir Et Blanc Entertainment Console
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Allan Round Coffee Table
Balam Cocktail Table
Mercer Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Darsa Cocktail Table
Darlington Cocktail Table
Carson Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.