Sanctuary Debutant Wing Chair
She’s a modern gal: up to date and sumptuously scaled. The Sanctuary Debutant Wing Chair has a classic pedigree in historic traditional and has been streamlined and modernized. A true style statement, the Debutant shows off three different performance fabrics: The inside back and seat is in Celestial Ice, and the outside back is in Sequins Pearl, while the pillow is in a zebra print for extra fun.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 46.25 |
| Carton Length | 38.50 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 34.50 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Outside back: Sequins Pearl (Performance); Fabric contents: 100% Polyester; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cl |
| Fabric 2 | Inside back and seat: Celestial Ice (Performance); Fabric contents: 100% Polyester; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with so |
| Fabric 3 | Pillow: Zebre; Fabric Contents: 70% Polyester, 30% Rayon; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Height | 43.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-CELESTIAL-ICE-SC HF-SEQUINS-PEARL-SC HF-ZEBRE-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 24 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 27.25 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Wing Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Finish Filter | Silvers |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“5875_52005_95_room”:[“Room Image 1″],”5865_55482_02_5875_50001_80_52005_95_52006_99_5845_80110_113_647_room”:[“Room Image 2″],”5875_55105_00_5845_52004_99_5875_80210_95_52005_95_room”:[“Roo |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31.5 × 43 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Footboard
Sanctuary Couture Host Chair
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary 2 Sanctuary Prim Lounge Chair
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 5/0-6/6 Rails
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Chelsea Accent Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.