Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
With shapely legs up to hero, the Coco En Blanc Nightstand is a timeless treasure of delightful design that will help you create a serene bedroom where the stresses of the day melt away. The creamy white finish, shaped apron on the front and sides and cabriole legs create a masterpiece of style. Two drawers.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has gray and white wallpaper interiorPower supplyCedar-lined bottom drawerFinish: Blanc, a creamy white finish accented with champagne and silver tippingHardware: Antique silver colored metal alloy custom decorative pull designed to | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 116.60 |
| Carton Width | 34.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.5W x 11.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin with Cedar |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 92.3 |
| Image Role Data | {“5865_90116_02_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”5865_90866_116_02_5845_90008_95_5875_90002_95_room”:[“Room Image 1″],”5865_90116_02_room”:[“Room Image 2”],”5865_90866_116_02_5875 |
| Weight | 92.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Footboard
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary Noir Et Blanc Entertainment Console
Sanctuary Couture Host Chair
Sanctuary Diamont King Panel Bed
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary Debutant Wing Chair
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Linea Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Tribeca Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.