Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
With a luxurious platinum patina and shimmery eglomise back panel, the Sanctuary Gemme Two-Drawer Nightstand is refined and ever-so-tasteful. Delightfully functional, the nightstand includes a power bar with 3 electrical outlets and one live USB port. The top drawer has a removable cream-colored felt liner, while the bottom drawer creates a fixed shelf. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Gemme is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has a removable cream colored felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomBottom drawer creates a fixed shelfPower supplyEglomise back panelFinish: Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 31.5W x 11.5D x 2.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 31.5W x 14.5D x 3.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 116.6 |
| Image Role Data | {“5845_90866_116_019_99_5875_90015_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_90015_95_room”:[“Room Image 2″],”5845_90866_013_019_99_5875_90015_016_95_room”:[“Room Image 3″],”5875_90015_95_silo”:[“Silo |
| Weight | 116.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 37 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Mariette Lounge Chair
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 5/0-6/6 Rails
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary 2 Sanctuary Prim Lounge Chair
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary Diamont Dresser
Antique 2 Drawer Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Menton Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Modern Wilshire Nightstand
Linea Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Parota 2 Drawer Nightstand
Tribeca Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.