Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
With a luxurious platinum patina and refined design, the versatile Petit Bijou Telephone Table is proof that good things come in small packages. Delightfully functional, the table includes a power bar with 3 electrical outlets and one live USB port. The top drawer has a removable cream-colored felt liner, while the bottom drawer has a cedar-lined bottom. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Gemme is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has a removable cream colored felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomOne fixed shelfPower supplyFinish: Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, a reverse painted glass in a creamy whi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin, Cedar and Felt |
| Finish | Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, a reverse painted glass in a creamy white finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 70.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 22 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Sanctuary Diamont King Panel Bed
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary Bien Ame Buffet
Sanctuary 2 Sanctuary Prim Lounge Chair
Sanctuary Mariette Lounge Chair
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Arlyn Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.