Trent Woven Front Accent Cabinet 42″
Elevate your living area with the enchanting and versatile appeal of this essential Woven Front Accent Cabinet. This cabinet showcases intricate woven patterns. Its warm, welcoming finish accentuates the inherent beauty of the Mango wood, transforming it into a sophisticated addition to any room. In addition to its exquisite aesthetics, the cabinet offers substantial storage capacity, making it practical and beautiful.
Features
| Storage | Yes |
|---|
| Weight | 72.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 40 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Black 42″ |
| Collection | Trent |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trent Woven Front Accent Cabinet 42″
| Weight | 72.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 40 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut 42″ |
| Collection | Trent |
| Features | Storage |
Trent Woven Front Accent Cabinet 60″
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Trent |
| Features | Storage |
Trent Woven Front Accent Cabinet 60″
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Black 60″ |
| Style | Transitional |
| Collection | Trent |
| Features | Storage |
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Nidra Accent Table
Oxford Two Door Cabinet
Sundance Bed Bench
Solaria Accent Table
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Laguna Accent Table
Lanita Accent Table
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.