Throw Pillow (22″ x 12″)
Description
Description
This fiber pillow is created with polyester, non-allergenic fibers for superior resiliency. It can be customized with any of our fabrics and trims to give your room a finished look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.5 |
|---|---|
| Overall Product Height | 12 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pillow Style | Knife-edge without welt |
| Product Type | Throw Pillow |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shape | Kidney |
| Throw Pillow All Over Fabric Com Yardage | 2 |
| Throw Pillow Back Com Yardage | 1 |
| Throw Pillow Front Com Yardage | 1 |
| Upholstery Fill | Fiber |
| Pillow Style: Knife-edge without welt | Yes |
| The front fabric and back fabric can be customized. | Yes |
| Height | 12 in (30.48 cm) |
| Width | 22 in (55.88 cm) |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 22 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lumen Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 43.5 × 98 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (20″ x 16″)
| Dimensions | 20 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Leather Sofa Without Nails
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Tahlia Fabric Side Chair
| Dimensions | 24.88 × 22 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Weathered Greige |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Andie Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40.5 × 95 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Parkhurst Dresser
Naomi Leather Chair
| Dimensions | 37.5 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (23″ x 14″)
| Dimensions | 23 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Circlet Cocktail Table
Ellis Door Chest
Tribus Console Table
Naomi 24″ Pillow
Avery 12″ Pillow
Michael Alan Showroom
Outdoor Throw Pillow (21″ x 21″)
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Theban Pillow
| Weight | 2.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Cream, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven with stripe design in cream. Solid reverse in cream. Cotton/polyester cover. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mia 24″ Pillow
Audra 24″ Pillow
Michael Alan Showroom
Rowcher Pillow (Set of 4)
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Gray/White, Grey, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven looped stripe design in white and gray. Solid reverse in cream. Knife edge construction. Polyester/cotton/wool blend face with cotton reverse. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.