Paonia 9′ x 12′
Description
Description
This hand tufted rug features geometric patterns with linear details in ivory and gray wool in a medium cut pile.
Additional information
Additional information
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Paonia |
| Rug Size | 9′ X 12′ |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Paonia 18″ x 18″
Paonia 8′ x 10′
Paonia 6′ x 9′
Highland 10 X 14 Rug
Prescott 10 X 14 Rug
Pratt 8 X 10 Rug
Alton 8 X 10 Rug
Sherman 8 X 10 Rug
Michael Alan Showroom
Kasney 5′ x 7′ Rug
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 0.63 × 63.5 in |
| Color | Brown, Cream/Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven high-low, abstract stripe design in cream and shades of brown. 18mm pile. Polyester shrink yarn/soft frieze polypropylene blend, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Rug Size | 5′ x 7′ |
Oliver 8 X 10 Rug
Hayes 10 X 14 Rug
Sherman 10 X 14 Rug
Alton 10 X 14 Rug
Pratt 10 X 14 Rug
Oliver 10 X 14 Rug
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.