Ottawa Power Lift Chair With Heat And Massage
Ottawa brings the convenience and utility of a Power Lift-Chair Recliner directly into your living room with this classically designed rolled arm unit. This power recliner lifts for easy ingress and egress into the chair and features heat and adjustable massage for comfort that is sure to make the chair the most treasured spot in your room. Sinuous spring construction with a steel seat box makes for a plush seating experience while the high-grade polyester fabric offers the durability and wearability treasured in seating.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Multi-operation hand-held controller operates Power lay-flat recline mechanism with power headrest and footrest Power Lift powered with up/down button Heat with on/off button Power Massage with wave, pulse and standby modes and adjustable level of intensi | Yes |
|---|---|
| Power lay-flat recline mechanism with power headrest and footrest | Yes |
| Power Lift powered with up/down button | Yes |
| Heat with on/off button | Yes |
| Power Massage with wave, pulse and standby modes and adjustable level of intensity | Yes |
| USB recharging station | Yes |
| Home button to return to original position | Yes |
| Heat and massage units feature auto shut-off feature for safety | Yes |
| Dual-Lift Motor | Yes |
| Side pouch for magazine or device storage | Yes |
| Steel seat box with no-sag springs | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Fabric: 100% Polyester for durability and wearability | Yes |
| Camel color fabric | Yes |
| Product Size | 33.5 x 37 x 43 in |
| Dimensions | 37 × 33.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Ottawa |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ottawa Power Lift Chair With Heat And Massage, Walnut
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Rhodes |
| Features | Customizable |
Destin Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Destin |
| Features | Power |
UC669 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
Liam Bronze Power Lift Recliner – 3BL786
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 32 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pebble |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Storage |
Astor Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH519
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 43.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Customizable |
Aurora Medium/large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 35 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Aurora |
| Features | Power |
Polaris Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38.5 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Polaris Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 44.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Uc677 Medium 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Destin Medium/small
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 43 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Destin |
| Features | Power |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.