Nikki Fabric Sofa Without Pillows
At almost 100 inches wide, the Nikki sofa boasts a generously sized frame and comfortable style. A single bench pillow runs the length of the frame, finding support in the base. Two knife-edge back pillows offer plush luxury, while rounded arms invite lounging and relaxing.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 82 in and 208.28 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Knife-edge without welt |
| Com | 17.4 |
| Cubes | 81.67 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 2883-000 |
| Fabric Shown | 2883-000 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 100 |
| Product Name Search | Nikki Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric |
| Dimensions | 40 × 100 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westfall Nightstand
Palisades Fabric Chair
| Dimensions | 37 × 31.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Abbott Dining Table
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Moretti Fabric Wedge Without Pillows
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Halden Console Table
Hollis Fabric Arm Chair
| Dimensions | 28 × 26.25 × 36.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (20″ x 16″)
| Dimensions | 20 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palma Canopy Bed King
Serpentine Dining Table
Polaris – Kahlua Power Sofa
Aria Sofa
Lewis Sofa
Clyde Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Bentley Sofa
Milo Sofa
Clyde Sofa
Emmett Sofa
Lewis Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.