Meridian Sofa
In a light and airy modern style, the Meridian Sofa has exposed wood trim on the arm fronts and is covered in the soft-colored Miami Truffle semi-aniline top grain leather, accented by designer topstitch trim and two kidney pillows.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 |
|---|---|
| Back Fill Material | Feather |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Plastic |
| Carton Height | 26.00 |
| Carton Length | 40.50 |
| Carton Weight | 190.00 |
| Carton Width | 92.25 |
| Charging USB Ports? | No |
| Clearance | 2 |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | No |
| Foam Density | 1.9 lbs. / cu. ft. and over |
| Height | 34.25 |
| KD | Yes |
| Leather | Miami Truffle (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-MIAMI-TRUFFLE-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Pillow | No |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.5 |
| Seat Height | 18.5 |
| Seat Spring-Up Type | Webbing |
| Seat Width | 78.5 |
| Seat to Back Height | 20 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Teardrop Swatch | HU-MIAMI-TRUFFLE-TD |
| USB Ports? | No |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 91.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Wood Joinery Type | Basic Butt |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 168 |
| Image Role Data | {“SS417_03_074_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS417_03_074_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS417_03_074_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”SS417_03_07 |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 91 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Exton Stationary Sofa
Keys Sofa
Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Meridian Swivel Chair
Enveyed Stationary Chair
Hamilton Power Sofa with Power Headrest
Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
Charleston Tufted Chair
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Bond Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Milo Sofa
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Lewis Sofa
Pike Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.