Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Light Grey / Split Head Cal King
Say goodbye to sweaty sleepless nights with the moisture-wicking, buttery smooth Dri-Tec Performance® Sheet Set. From our comfort stretch collection, these sheets are designed to feel as soft as your favorite activewear and engineered to pull heat and moisture away from your body—so you stay cool, dry, and comfortable all night long. Experience a deeper, more restorative night’s sleep with Dri-Tec®.
Features
| Moisture Wicking | |
|---|---|
| Soft Touch | |
| Breathable | |
| Powerband |
Product Details
| Bedding Size | Split Head Cal King |
|---|
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Blue
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / King/Cal King
| Weight | 6.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Deep Pocket / Grey / King / Cal King
| Weight | 7.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 25 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Pillowcase Set – Medium Beige / King
Dri-Tec Mattress Protector – Twin XL
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Light Grey / Split Head King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 74 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Bright White / Split Head Queen
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Grey / Twin/Twin XL
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / Twin/Twin XL
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Light Grey / Queen
| Weight | 5.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Pillow Protector – Jumbo/Queen
| Weight | 0.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / Queen
| Weight | 5.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Performance® Duvet & Sham Set – Arrowhead – Blush / King
Rayon From Bamboo Sheets
Supima® Premium Cotton
Hyper-Cotton Sheet Set
Hyper-Cotton Performance® Sheet Set – Medium Beige / Full
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 54 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Hyper-Cotton |
| Features | Breathable, Powerband, Quick dry, Soft Touch |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.