Stretchwick Performance® Mattress Encasement – Twin
Experience the next level of mattress protection with the Stretchwick® Mattress Encasement. Featuring our innovative Stretchwick 3.0 technology, this six-sided waterproof mattress encasement is your bed’s best teammate in repelling against allergens, dust mites, bed bugs, spills, and stains. Machine washable for easy and efficient cleaning.
Features
| H2Zero® Waterproof Barrier | |
|---|---|
| . |
| Weight | 1.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stretchwick Performance® Mattress Encasement – King
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 78 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
StretchWick Performance® Mattress Protector – California King
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | Fabric |
Stretchwick Performance® Mattress Encasement – Twin XL
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Stretchwick Performance® Mattress Encasement – Full
| Weight | 2.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 54 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
StretchWick Performance® Mattress Protector – Twin XL
| Weight | 1.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | Fabric |
StretchWick Performance® Mattress Protector – Queen
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | Fabric |
Stretchwick Performance® Mattress Encasement – California King
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Stretchwick Pillow Protector – Jumbo/Queen
| Weight | 0.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | ., All-Way Stretch, H2Zero® Waterproof Barrier |
StretchWick Performance® Mattress Protector – Twin
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | Fabric |
Stretchwick Performance® Mattress Encasement – Queen
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | StretchWick |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – Full
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
advanced Protector Queen Mattress Protector (Set of 4)
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 16 × 60 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Sleep® |
Dri-Tec Mattress Protector
Dri-Tec Mattress Protector – King
| Weight | 5.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 78 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Ver-Tex Mattress Protector
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – Twin
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 32 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector – Twin
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.