Havana Counter Stool in Canvas Flax w/ Self Welt
Crafted in the highest quality comfort and durability, The Havana Counter Stool captures the relaxed nature of outdoor living with its organic texture and ample proportions. Featuring a premium all-weather wicker in a rich Aged Tobacco, Havana spans multiple design styles and offers a prominent seating and dining statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Weathered Tobacco Leaf | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L19″ x D21″ x H40″ |
| Weight | 23 lbs. |
| Seat Height | 26 in. |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 19 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Havana Armless Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.25 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Armless Club in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Adjustable Chaise in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Loveseat
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75.75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Dining Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.25 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Mid Sofa | Frame SKU
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Dining Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Naples Stackable Sling Club Chair
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Coronado Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.4 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Naples Square 36″ Dining Table
Naples Sling Barstool
Naples Pub Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.