CUSTOM KIT for Laguna Barstool
A re-imagination of materials, the Laguna collection from Sunset West embodies effortlessly stylish living. Crafted in lasting aluminum, with a hand-brushed finish to mimic real driftwood, Laguna captures a timeless look with modern sensibility – offering the look and feel of natural wood, with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Hand-Brushed Driftwood Finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L20″x D23″ x H40″ |
| Weight | 25 lbs. |
| Seat Height | 25 in. |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.28 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Ottoman | Frame SKU
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Club Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30.31 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Double Chaise
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 56.1 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Armless Club in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 26.06 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna 90″-120″ Extension Dining Table
Laguna Resort King Daybed in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 75 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Sectional | Frame SKU
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Bench
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.95 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Chaise
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76 × 31.1 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Club Chair | Frame SKU
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Dining Chair in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 30.31 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Vegas Stackable Sling Club Chair
Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Naples End Table
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Redondo Outdoor Loveseats
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.