La Jolla Chaise Lounge | Custom kit
Sunset West’s classic La Jolla Chaise is rendered in high quality, low-maintenance aluminum that will stand the test of time. This lounger features a gently curved X back and seat scaled for comfort, with straight channel legs and subtly curved arms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Espresso finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| 5 Adjustable Positions to include Flat | Yes |
| Dimensions | L72″ x W26″ x H34″ |
| Weight | 55 lbs. |
| Arm Height | 21.5 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
La Jolla Club Chair | Custom kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Ottoman | Custom kit
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Chaise Lounge | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Double Chaise | Custom kit
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Loveseat | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Swivel Bar Stool | Frame SKU
La Jolla Dining Chair | Custom kit
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Swivel Counterstool | Frame SKU
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Chaise
Calypso Outdoor Swivel Chair
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.