FRAME ONLY for Milano Chaise
The Milano Adjustable Chaise embodies clean lines and thoughtful angles with its box frame and striated rope design. Its rust free aluminum frame is expertly hand wrapped with premium all-weather olefin rope in a charcoal-grey, with adjustable backrest and plush 6″ cushions for lounging in ultimate comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast outdoor rope | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L78″ x W30″ x H12″ |
| Weight | 38 lbs. |
| Seat Height | 16 in. |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 12 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Milano Ottoman | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 23 × 11 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.25 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Dining Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24.5 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Barstool | Frame SKU
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Milano Daybed
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.5 × 67.75 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Cushionless Chaise
Milano Ottoman in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 23 × 11 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Armless Club Chair
Milano Barstool in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.75 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.25 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Coffee Table
Milano Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Vero Outdoor Swivel Chair
Tanah Outdoor Swivel Chair
Symi Outdoor Swivel Daybed
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.