Monterey Club Swivel Chair | Stocked kit
The Monterey Motion Club Chair incorporates organic lines with a stately frame, featuring a curled arm and cross back detail with seamless swivel and rocking motion. Monterey is constructed in long-lasting aluminum, with an Espresso powder coat and Old World Copper Rub, for a beautiful look and finish that will stand the test of time with minimal maintenance.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame in Old World Copper finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Stone with self-welt | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L30″ x D34″ x H39″ |
| Weight | 51 lbs. |
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 19 in. |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monterey Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Club Swivel Chair | Frame SKU
Monterey Armless Club Chair | Frame SKU
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Ottoman | Stocked kit
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey 96″ Dining Table
Monterey dining Swivel Rocker | Frame SKU
Monterey Loveseat | Frame SKU
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 29.53 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Club Chair in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 29.53 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Chaise Lounge in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 29 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Barstool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.43 × 50 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Calypso Outdoor Swivel Chair
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Aventura Outdoor Swivel Chair
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.