Redondo Adjustable Sling Chaise
The Redondo Sling Chaise blends modern and industrial sensibly into one striking design, featuring an armless linear frame and Dark Grey sling seat. Crafted in powder-coated aluminum with a hand-brushed Slate finish, this chaise offers 5 adjustable positions for customized lounging.
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Premium Sling Seat in Phifertex Alligator Alley | Yes |
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L79″ x D29″ x H30″ |
| Weight | 60 lbs. |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 77.17 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Redondo Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo 50″ Round Dining Table
Redondo Counter Stool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Armless Club Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28.94 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Swivel Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 31.1 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Swivel |
CUSTOM KIT for Redondo Barstool
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.51 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Ottoman | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Vero Outdoor Swivel Chair
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Aventura Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Ibiza Outdoor Chaise
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.