Newport 50″ Round Dining Table
Description
Description
The Newport Round Dining Table blends modern and industrial sensibility into one striking design, featuring a slatted table top and sled base, crafted in powder coated aluminum with a Frost finish.
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Includes 1.75″ Umbrella Hole with cap | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | 50″ Round x H29″ |
| Weight | 52 lbs. |
Additional information
Additional information
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 50 × 29 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Newport Bench
CUSTOM KIT for Newport Dining Chair
Newport Adjustable Sling Chaise
CUSTOM KIT for Newport Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.1 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Loveseat in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 64.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Resort King Daybed in Cast Silver, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 48″ Square Dining Table
Newport Extension Dining Table
Newport Ottoman in Cast Silver, No Welt
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 31.1 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Corner
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.65 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Swivel Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.1 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Swivel |
Del Mar Outdoor Dining Table
Madrone Indoor-outdoor Dining Table, Warm White 2 Cartons
Redondo 60″ Round Dining Table
Laguna 48″ Square Table
Redondo 50″ Round Dining Table
Provence 84″ Dining Table
Laguna 50″ Round Dining Table
MichaelAlan
Aria Plains Outdoor Dining Table
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 29.38 × 42 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shape | Square |
| Series Features | Brown Eucalyptus wood set. Cushioned dining set with comfortable polypropylene rope back design. Nuvella fabric. 42″ square dining table with umbrella hole. Assembly required. Express ship. |
| Brand | Ashley Furniture |
Laurel Outdoor Dining Table
Edenton Outdoor Dining Table (108″)
Trouville Outdoor Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.