Newport Armless Curve | Frame SKU
The Newport Curve blends modern and industrial sensibility into one striking design. Informed by mid-century design elements, the Redondo features a low back and smart, linear frame. Crafted in powder coated aluminum in a Satin Whitte finish.
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | White |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Counter Stool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Barstool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Armless Side Dining Chair
Newport Armless Club Chair | Frame SKU
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Resort King Daybed in Cast Silver, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional in Cast Silver, No Welt
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 96.07 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Corner
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.65 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Counterstool
Hyland Wave Outdoor Glider Loveseat
Laguna Loveseat in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 56.22 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Monterey Loveseat in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Harbor Court Curved Loveseat with Cushion
Coastline Bay Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 71 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Series Features | Brown resin wicker woven on an aluminum frame. High performance Nuvella fabric. Stainless steel hardware. Two throw pillows included with loveseat, four throw pillows included with sofa. |
| Brand | Ashley Furniture |
Elite Park Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 38 × 55.5 in |
| Color | Gray, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Resin |
| Series Features | Resin wicker on gray aluminum frames. High performance Nuvella fabric. P518-835 has two throw pillows. Assembly required. Cushioned aluminum dining set. Hand woven gray resin on a powder coated aluminum frame with hand applied finish. Gray Nuvella high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hallow Creek Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 37 × 52 in |
| Color | Brown, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Weatherwood. Synthetic material that looks like wood. Stainless steel hardware. Assembly required. Aluminum table supports. Nuvella premium high performance fabric. Loveseat includes 2 throw pillows and sofa includes 4 throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Redondo Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Provence Loveseat | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.