Newport Bar Stool | Frame SKU
The Newport Bar Stool blends modern and industrial sensibly into one striking design, featuring a vertical slat back and armless linear frame, crafted in powder coated aluminum with a Satin White finish.
Product Details
| Dimensions | W20″x D24″ x H45″ / 44 lbs |
|---|---|
| Seat Height | 30 in. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Resort King Daybed in Cast Silver, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 90″ Dining Table
STOCK KIT for Newport RAF Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Swivel Club in Cast Silver, No Welt
CUSTOM KIT for Newport Corner
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.65 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 50″ Round Dining Table
Newport Ottoman in Cast Silver, No Welt
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 31.1 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Naples Rectangular 36 x 64 Dining Table
Naples Stackable Sling Dining Chair
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Vegas Stackable Sling Club Chair
Naples Sling Barstool
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Naples Square 36″ Dining Table
Redondo Outdoor Loveseats
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.