Newport Club Chair | Frame SKU
The Newport Club Chair blends modern and industrial sensibility into one striking design. Informed by mid-century design elements, the Newport features a low back and smart, linear frame. Crafted in powder coated aluminum in a Satin white finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L31″ x D35″ x H31″ |
| Weight | 40 lbs. |
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Counter Stool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Curved Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 19.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.32 × 69.33 × 28.15 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Armless Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Loveseat in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 64.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Dining Chair
Newport 50″ Round Dining Table
Newport Adjustable Double Sling Chaise
CUSTOM KIT for Newport Armless Curve Lovseat
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Vero Outdoor Swivel Chair
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.