Newport Sectional | Frame SKU
The Newport Sectional blends modern and industrial sensibility into one striking design. Informed by mid-century design elements, the Newport features a low back and smart, linear frame. Sectional includes 1 Left Arm Loveseat, 1 Right Arm Loveseat, and 1 Corner unit crafted in powder coated aluminum in a Satin white finish. Modular possibilities are endless with addition of our Newport Armless Club Chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L96″ x D35″ x H31″ |
| Weight | 152 lbs. |
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport End Table
CUSTOM KIT for Newport Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.1 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Curved Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 19.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.32 × 69.33 × 28.15 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sofa | Frame SKU
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Resort King Daybed in Cast Silver, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 50″ Round Dining Table
Newport Armless Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 48″ Square Dining Table
Avanni Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 41.5 × 31 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Right Arm Cuddler
| Dimensions | 41.5 × 63 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Solana Outdoor Right Arm Chaise
| Dimensions | 65.5 × 38.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Right Arm Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Right Arm Chaise
| Dimensions | 64 × 35.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Cuddler
| Dimensions | 41.5 × 63 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 42 × 65.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Right Arm Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 65.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 43.5 × 69 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Left Arm Chaise
| Dimensions | 64 × 35.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Solana Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 41 × 41 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.