Newport Loveseat | Frame SKU
The Newport Loveseat blends modern and industrial sensibility into one striking design. Informed by mid-century design elements, the Newport features a low back and smart, linear frame. Crafted in powder coated aluminum in a Satin white finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame. | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions. | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver. | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L65″ x D35″ x H31″ |
| Weight | 65 lbs. |
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Newport RAF Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Counter Stool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Armless Curve Lovseat
Newport Extension Dining Table
CUSTOM KIT for Newport King Day Bed
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sofa | Frame SKU
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 48″ Square Dining Table
CUSTOM KIT for Newport Counterstool
Newport Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Armless Curve Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.33 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Monterey Loveseat in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Amora Outdoor Loveseat with Cushion
CUSTOM KIT for Redondo Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Redondo Loveseat in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Provence Loveseat
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 51.77 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Elite Park Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 38 × 55.5 in |
| Color | Gray, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Resin |
| Series Features | Resin wicker on gray aluminum frames. High performance Nuvella fabric. P518-835 has two throw pillows. Assembly required. Cushioned aluminum dining set. Hand woven gray resin on a powder coated aluminum frame with hand applied finish. Gray Nuvella high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Redondo Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Provence Loveseat | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Hyland Wave Outdoor Glider Loveseat
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.