Newport 90″ Dining Table
Description
Description
The Newport 90″ Dining Table blends modern and industrial sensibility into one striking design, featuring a slat table top and linear frame, crafted in powder coated aluminum in a Satin White finish.
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Includes 1.75″ Umbrella Hole with cap | Yes |
| Dimensions | L90″ x W42″ x H29″ |
| Weight | 80 lbs. |
Additional information
Additional information
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 42 × 29 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Newport Barstool
Newport Loveseat in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 64.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sofa | Frame SKU
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Armless Club Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28.94 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Resort King Daybed in Cast Silver, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 50″ Round Dining Table
CUSTOM KIT for Newport Swivel Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.1 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Swivel |
Newport Armless Club Chair | Frame SKU
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Armless Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Sofa
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Dining Chair
Marbella Outdoor Dining Table
Laurel Outdoor Dining Table
Seton Creek Outdoor Dining Table
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 28.88 × 80 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Resin |
| Shade | Light |
| Shape | Oval |
| Series Features | Resin wicker on an aluminum frame. Wood look paint finish. Nuvella premium high performance fabric. Tempered glass top tables. Stainless steel hardware. P798-613 stone look table top. Swivel barstools. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Savona Outdoor Dining Table
Vegas Rectangular 36 x 64 Dining Table
Trouville Outdoor Dining Table
Vegas Square 36″ Dining Table
Monterey 96″ Dining Table
Madrone Indoor-outdoor Dining Table, Golden Dark Bronze
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.