CUSTOM KIT for Newport Barstool
The Newport Bar Stool blends modern and industrial sensibly into one striking design, featuring a vertical slat back and armless linear frame, crafted in powder coated aluminum with a Satin White finish.
Product Details
| Dimensions | W20″x D24″ x H45″ / 44 lbs |
|---|---|
| Seat Height | 30 in. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Newport Counterstool
Newport Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Curved Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 19.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.32 × 69.33 × 28.15 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Swivel Club in Cast Silver, No Welt
STOCK KIT for KIT for Newport LAF Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Newport RAF Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Dining Bench in Cast Silver, No Welt
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Armless Club Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28.94 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 48″ Square Dining Table
Newport 50″ Round Dining Table
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Naples Rectangular 36 x 64 Dining Table
Rendondo Outdoor Sofas
Naples Square 36″ Dining Table
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Naples Stackable Sling Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.